Atrakcje
Fort Sarbinowo

Fort powstał w latach 1883–89, równolegle do budowanego po zachodniej stronie Odry fortu Gorgast. W założeniu miał kontrolować wzniesienia nad Kostrzynem od strony północnej, jednak w wyniku błyskawicznego rozwoju technik artyleryjskich jego militarna wartość malała. 

W okresie I wojny światowej mieścił się w nim obóz jeniecki. Po jej zakończeniu urządzono w nim obóz przejściowy dla optantów – uchodźców pochodzenia niemieckiego, opuszczających granice nowo powstałej II Rzeczpospolitej Polskiej. W czasie II wojny światowej funkcjonował tutaj jeden z zakładów słońskiej fabryki amunicji. 

Niedługo po zakończeniu działań wojennych pomieszczenia fortu wykorzystywano do detonowania niewypałów, co miało katastrofalny wpływ na stan zachowania, na szczęście niewielkiej, części budowli. Pomimo zniszczeń obiekt ten jest nadal najbardziej efektownym fortem Twierdzy Kostrzyn. Wciąż imponuje ogromem założenia i różnorodnością funkcji poszczególnych elementów. 

Dane teleadresowe
Kostrzyn nad Odrą
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.