Atrakcje
Fort Czarnów

Fort wzniesiono w latach 1888–90. Jego kształt i lokalizacja odpowiadały potrzebie kontrolowania głównych szlaków komunikacyjnych, wchodzących w obszar Twierdzy Kostrzyn – w tym przypadku szos na Skwierzynę i Międzyrzecz – oraz skupienia, w razie potrzeby, całego uzbrojenia artyleryjskiego do walki z artylerią nieprzyjaciela. W 1914 r. fort przekształcony został w punkt oporu dla kompanii piechoty. 

Obecnie zdewastowany obiekt, który w latach powojennych został w niekontrolowany sposób rozebrany przez okoliczną ludność, jest użytkiem ekologicznym. Warto jednak zajrzeć do jego wnętrza – ruiny tworzą tu interesujący zespół przekrojów, obrazujących charakterystyczne dla okresu powstania obiektu techniki konstrukcyjne, zwłaszcza sposoby łączenia ceglanych murów z piaskowymi poduszkami amortyzacyjnymi i wylewanymi na nie ochronnymi warstwami betonu.

 

Dane teleadresowe
Czarnów
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.