Informacje
Kostrzyn turystyczny
2015-08-27
Kostrzyn nad Odrą jest obecnie celem wizyt zróżnicowanej grupy odwiedzających, liczonych w setkach tysięcy osób rocznie, stając się w ten sposób rozpoznawalnym miejscem na mapie i symbolem udanych inicjatyw. 
Miasto nieodłącznie kojarzy się z Przystankiem Woodstock, jedną z największych imprez muzycznych w Europie. Turyści i przyrodnicy znają Kostrzyn – wraz ze Słońskiem i Witnicą – jako bramę do Parku Narodowego „Ujście Warty”. Dla amatorów historii miasto stanowi, obok Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, drugą w województwie lubuskim intrygującą przestrzeń warowną, z licznymi umocnieniami terenu o charakterze militarnym. 
Zabudowa miejska Kostrzyna została ciężko naznaczona przez niszczycielską siłę II wojny światowej. W 1945 r. serce miasta – Stary Kostrzyn – zostało niemal zrównane z ziemią. W mniejszym stopniu ucierpiały jego dawne przedmieścia. To one właśnie przejęły po wojnie funkcję ośrodka miejskiego. Jak to się dziś odbija w układzie przestrzennym? Nie znajdziemy tu siatki prostopadłych ulic, odbiegających od centralnie ulokowanego rynku. Sercem miasta jest jego Park Miejski i sąsiedni plac Wojska Polskiego. Poddane gruntownej modernizacji, są dziś przestrzenią o znaczących walorach estetycznych, stanowiąc miejsce wypoczynku dla mieszkańców i odwiedzających miasto turystów. 
Ważnym dla wizerunku Kostrzyna obszarem są okolice amfiteatru, gdzie udostępniono trasę spacerową, przystań pasażerską oraz odrestaurowany w 2014 r. Park Lwa. Atrakcyjną architekturą i oryginalnym rozwiązaniem technicznym przyciąga uwagę dworzec kolejowy. Ponadto urody miastu dodaje zabytkowy Pałac Ślubów oraz, podkreślająca jego nadwodny charakter, pompownia „Warniki”. W krajobraz Kostrzyna wpisał się także nowoczesny przemysł, zajmujący specjalną strefę na obrzeżach miasta. 
Osobną kartę w dziejach miasta zapisują organizowane w nim wydarzenia kulturalne. Inicjatywą bardzo cenną dla tożsamości Kostrzyna i jego mieszkańców są Dni Twierdzy. Obejmują one swym programem m.in. inscenizacje historyczne i sesje popularnonaukowe. Jednak największą imprezą, rozpoznawalną w Europie, jest skupiający setki tysięcy uczestników Przystanek Woodstock. 
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.