Atrakcje
Rezerwat Bogdanieckie Grądy

Położony w gminie Bogdaniec, między Witnicą a Gorzowem Wielkopolskim. Został utworzony w 1974 r. pod nazwą „Bogdaniec II", a w 2011 r. przyjęto obecną nazwę. Zajmuje powierzchnię 39,94 ha. Przedmiotem ochrony jest tzw. grąd środkowoeuropejski - las liściasty z przewagą dębów i grabów.

Zwiedzanie rezerwatu należy rozpocząć przed leśniczówką Nowiny. Dojazd do niej odbywa się drogą szutrową, odchodzącą w kierunku północnym od szosy nr 132, pomiędzy Witnicą a Bogdańcem, ok. 100 m na wschód od Motylewa. Przy zjeździe z szosy znajduje się dobrze widoczna tablica z czerwonym tłem, informująca o granicy obszaru Natura 2000. Nieopodal leśniczówki (oddalonej o 500 m od szosy nr 132) zlokalizowany jest niewielki parking. 

Odległość z parkingu do rezerwatu wynosi kilkaset metrów. Najpierw należy skierować się na drogę szutrową, a po kilkudziesięciu metrach skręcić w pierwszą wyraźną drogę w prawo. Wspina się ona ku górze, po czym rozwidla. Należy iść główną drogą lekkim łukiem w lewo, aż do tablicy informacyjnej rezerwatu Bogdanieckie Grądy

Za tablicą widoczna jest droga przebiegająca grzbietem wzniesienia. Spacer nią pozwoli zobaczyć niezwykle malownicze ukształtowanie terenu: wąwozy i strome stoki porośnięte okazałą dąbrową. Spacer trwa 1–2 godz. Powrót tą samą drogą.

Z rezerwatem Bogdanieckie Grądy sąsiaduje rezerwat Las Morenowy (dawniej Bogdaniec I). 


Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.