Trasy
Trasa kajakowa w Kostrzynie
2:33 h
10.2 km

Trasa kajakowa

Start/meta: przystań miejska w Kostrzynie nad Odrą, ul. Sikorskiego 1

Długość: około 11km

Czas płynięcia: 2-4h

            Proponowana trasa zaczyna się na przystani miejskiej MOSiR w Kostrzynie nad Odrą. Początkowo należy płynąć 1,5 km w górę rzeki Warty (pod prąd) trzymając się lewej strony, po czym przy dawnym porcie przeładunkowym wpłynąć w kanał Warnicki. Dalej trasa prowadzi w pobliżu dawnej osady rybackiej – obecnego osiedla Warniki. Jedną z atrakcji tego miejsca jest zabytkowa przepompownia z 1911 r., która miała za zadanie wypompowywanie wody z polderu w czasie kiedy swobodny przepływ grawitacyjny nie był możliwy.

            Przy przepompowni można wybrać wariant trasy. Łatwiejsza, oznaczona kolorem czerwonym,  nie wymagająca przenoszenia kajaków trasa, fragmentarycznie przebiega przez jedno z niewielu naturalnych koryt rzeki Warty, oznakowanej na starych mapach jako Schnelle Warte. Aby skorzystać z tego wariantu należy kontynuować spływ ciekiem znajdującym się z prawej strony przepompowni (bez przenoszenia). Odcinek ten stanowi główną atrakcję trasy ze względu na unikatowy naturalny charakter oraz wysokie walory przyrodnicze i krajobrazowe (meandry rzeczne, pozostałości dawnych zbiorowisk łęgowych). Dalej płyniemy prosto, mijając tzw. nową przepompownię po jej lewej stronie, po czym ciek łączy się z rzeką Wartą. Warto mieć świadomość, że nie jest to jej naturalne koryto a stworzony przez człowieka Kanał Fryderyka Wilhelma. Płynąc spokojnie z nurtem rzeki możemy delektować się walorami przyrodniczymi Parku Narodowego „Ujście Warty”. Spływ kończymy na przystani miejskiej MOSiR, w miejscu w którym zaczęliśmy przygodę.

            Drugi wariant trasy, oznaczony kolorem zielonym, przeznaczony jest dla osób niebojących się wyzwań związanych z koniecznością dwukrotnego przenoszenia kajaka. Pierwsza przenoska znajduje się przy zabytkowej przepompowni. Kajak należy przenieść na drugą stronę wału przeciwpowodziowego. Starorzecze jest w tym miejscu dzikie, niejednokrotnie ciek ociera się o rozległe trzcinowiska. Po około 1 km, przepływając pod mostkiem, po prawej stronie mijamy nową przepompownię. Płyniemy dalej około 500 m, gdzie po prawej stronie znajduje się mały kanał, w który wpływamy, tam przenosimy kajak na drugą stronę wału. Po przepłynięciu około 400 m w kierunku zachodnim, docieramy do miejsca, gdzie mamy możliwość wyboru opcji trasy powrotnej. Możemy wrócić trasą pierwszego wariantu (Schnelle Warte) lub spokojnie z nurtem rzeki Warty (Kanał Fryderyka Wilhelma). Opiekunem trasy jest Stowarzyszenie Kostrzyński Klub Sportów Wodnych (www.kksw.org, klub@kksw.org , 503 980 587).

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.